Համայնքի ղեկավարի որոշման նախագիծ
19 մարտի 2025 թ.
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶԻ ԱՐԹԻԿ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՀԱՌԻՃ ԳՅՈՒՂՈՒՄ ԳՏՆՎՈՂ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆԸ ՀԱՍՑԵ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ, ՆՈՒՅՆ ՏԱՆԸ ԿԻՑ ՀՈՂԱՄԱՍԻ ԵՎ ԱՄՐԱԿԱՅՎԱԾ ՇԵՆՔ-ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՍՏՅՈՊԱ ԼԵՎՈՆԻ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻՆ, ՕՎՍԱՆՆԱ ՌԱԶՄԻԿԻ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻՆ, ՆԱՌԱ ՍՏՅՈՊԱՅԻ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻՆ, ԱՀԱՐՈՆ ՍՏՅՈՊԱՅԻ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻՆ ԵՎ ԼԵՎՈՆ ՍՏՅՈՊԱՅԻ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻՆ ԳՈՒՅՔԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հարցի քննարկման համար հիմք է հանդիսացել Ստյոպա Լևոնի Վարդանյանի 2025 թվականի փետրվարի 07-ի թիվ 768 դիմումը: Տեղագրական հանույթի ճշգրտումից պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի Հառիճ գյուղում գտնվող 08-063-0037-0004 կադաստրային ծածկագրով, Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Հառիճ գյուղի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի 1991 թվականի փետրվարի 15-ի № 2 որոշմամբ հատկացված հողամասի մակերեսը փաստացի կազմում է 0․10965 հա, որը օգտագործում են Ստյոպա Լևոնի Վարդանյանը, Օվսաննա Ռազմիկի Վարդանյանը, Նառա Ստյոպայի Վարդանյանը, Ահարոն Ստյոպայի Վարդանյանը և Լևոն Ստյոպայի Վարդանյանը: Օրինական 0․10965 հա մակերեսով հողամասը առկա շենք-շինություններով օրենքի ուժով կարող է փոխանցվել անհատույց սեփականության իրավունքով: Հաշվի առնելով, որ բնակելի տունը կառուցվել է մինչև 2001 թվականը(հիմք՝ Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Հառիճ գյուղի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի 1991 թվականի փետրվարի 15-ի № 2 որոշում), Ստյոպա Լևոնի Վարդանյանի, Օվսաննա Ռազմիկի Վարդանյանի, Նառա Ստյոպայի Վարդանյանի, Ահարոն Ստյոպայի Վարդանյանի և Լևոն Ստյոպայի Վարդանյանի բնակելի տան զբաղեցրած և դրա սպասարկման համար անհրաժեշտ հողամասը ընդգրկված չէ Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված հողամասերի ցանկում, ղեկավարվելով «Իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, <<Տեղական ինքնակառավարման մասին>> 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 22-րդ և 24-րդ կետերով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի թիվ 2387-Ն որոշմամբ սահմանված անշարժ գույքի՝ ըստ դրա գտնվելու վայրի հասցեավորման, ինչպես նաև անշարժ գույքի հասցեների ռեստրի ստեղծման և վարման կարգի 28-րդ, 29-րդ կետի 3-րդ ենթակետով և 53-րդ կետով
1.Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի Հառիճ գյուղում գտնվող, Ստյոպա Լևոնի Վարդանյանին (ծնված 1954 թվականի մարտի 07-ին), Օվսաննա Ռազմիկի Վարդանյանին (ծնված 1959 թվականի մարտի 14-ին), Նառա Ստյոպայի Վարդանյանին (ծնված 1979 թվականի դեկտեմբերի 16-ին), Ահարոն Ստյոպայի Վարդանյանին (ծնված 1981 թվականի դեկտեմբերի 20-ին), և Լևոն Ստյոպայի Վարդանյանին (ծնված 1986 թվականի հոկտեմբերի 10-ին) պատկանող, Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Հառիճ գյուղի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի 1991 թվականի փետրվարի 15-ի № 2 որոշմամբ հատկացված հողամասին և ամրակայված շենք-շինություններին տրամադրել Հայաստանի Հանրապետություն Շիրակի մարզ Արթիկ համայնք Հառիճ 8-րդ փողոց 8 բնակելի տուն հասցեն:
2.Վերականգնել Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի Հառիճ 8-րդ փողոց 8 բնակելի տուն հասցեում գտնվող գույքային միավորների նկատմամբ Ստյոպա Լևոնի Վարդանյանի, Օվսաննա Ռազմիկի Վարդանյանի, Նառա Ստյոպայի Վարդանյանի, Ահարոն Ստյոպայի Վարդանյանի և Լևոն Ստյոպայի Վարդանյանի հողօգտագործման իրավունքը՝ բնակելի տան զբաղեցրած և սպասարկման համար անհրաժեշտ օրինական 0․10965 հա. մակերեսով հողամասի և մինչև 2001 թվականի մայիսի 15-ը կառուցված ու դրա վրա գտնվող շենք-շինությունների նկատմամբ:
3. Հողամասում 2001 թվականից հետո կառուցված շինությունները թողնել ինքնակամ:
4.Հողամասի սահմանները որոշվում են Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված հատակագծով:
5.Որոշման կատարման հսկողությունը դնել Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Արթիկի համայնքապետարաի քաղաքաշինության և հողաշինության բաժնի վրա:
6.Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից: